Ağu 28, 2019

5 SORUDA ANTIGRAVITY FITNESS NEDİR? 

kategori Antremanlar
  1. AntiGravity® Fitness (AGF) nedir?

 

AntiGravity® Fitness, bireyin genel sağlığını ve fiziksel çevikliğini artırırken keyif alıp güzelleşmesini sağlamak için tasarlanmış, kapsamlı bir fitness tekniğidir. Tavana asılı ipek bir hamak yardımıyla ayaklarınızı yerden kesen bu yöntem binden fazla hareket içerir. AGF, jimnastik, akrobasi, kinesis, dans, pilates ve en çok da yoga gibi disiplinlerin bir araya getirilmesinden oluşan interdisipliner küresel çapında bir egzersiz yöntemi olarak tüm dünyada büyük ilgi görmektedir.

 

  1. AGF nasıl ortaya çıktı?

 

AGF, 2007 yılında eski dansçı ve koreograf Christopher Harrison tarafından tasarlandı.Broadway’de çeşitli müzikallerde yer alan Harrison 1991’de New York’ta AntiGravity® isminde akrobatik bir performans topluluğu kurdu. Bu toplulukla yaptığı hava gösterilerini zamanla bir egzersiz metoduna dönüştüren ve yogayla harmanlayan Harrison, sonuçta ortaya yüzde 60 yoga, dans, pilates, kinesis, gyrotonic ve akrobasiden meydana gelen bu melez egzersiz metodunu çıkardı.

 

  1. AGF metodu Türkiye’ye ne zaman geldi?

 

AGF metodunu Türkiye’ye 2013 yılında halen MamAcademy kurucu ortağı olarak ders vermeye ve sporu geniş kitlelerle buluşturmaya devam eden Mine Melek getirdi. Melek, Türkiye Eğitim Direktörü olarak bu yöntemi geliştirmeye ve eğiticileri eğitmeye devam ediyor. Mine Melek, AGF’ye başlayacaklara sertifikalı eğitmenlerden eğitim almalarını ve orijinal AGF hamaklarını kullanmalarını tavsiye ediyor.

 

  1. AGF’in faydaları neler?

 

AntiGravity® Fitness yerçekimine meydan okuyan bir egzersiz yöntemi olmasından dolayı aslında benzeri bulunmayan bir metot. Bireyin genel sağlığını ve fiziksel çevikliğini artırırken omurga üzerindeki basıncı azaltıyor ve kasları uzatıp güçlendiriyor. Omurgayı esnek tutarak yaşlanma sürecini tersine çeviriyor. Bel kemiğindeki omur disklerindeki basıncını kaldırıyor ve gerekli sıvıyı almalarını sağlıyor, böylece omurilikteki sinirler için boşluk yaratılmış oluyor. Omurgadaki eğrilikleri düzeltiyor. Endokrin, lenf, sindirim ve dolaşım sistemlerini dinçleştiriyor.Vücudun seratonin, endorfin, endofalin, endokanabinoid ve dopamin gibi mutluluk hormonları salgılamasını sağlıyor. Yüzdeki kılcal damarlara taze kan akışı sağlayarak cildi canlandırıyor.

 

  1. Kimler AGF yapabilir?

 

Kilo, yaş ve fiziksel özellikler fark etmeksizin herkesin rahatlıkla yapabildiği AntiGravity® Fitness’ı sadece birkaç özel sağlık durumunda yapmak tehlikeli olacaktır. Hamilelik, Glokom hastalığı, son altı ay içerisinde açık ameliyat, çok yüksek veya çok düşük tansiyon ve son 6 saat içerisinde botoks tedavisi gibi durumlarda AntiGravity® Fitness tavsiye edilmemektedir. 450 kilo ağırlığa kadar taşıma kapasitesine sahip özel hamağıyla AGF dünyanın en güvenli egzersiz yöntemlerinden biridir ve her yaştan, her kilo ve fiziksel kondisyondan insan rahatlıkla ve güven içerisinde bu yöntemi deneyebilir.