Eyl 17, 2020

DEĞİŞEN VE DÖNÜŞEN MEVSİMLE BİRLİKTE SİZ DE YENİLENİN

kategori Genel

SONBAHARDA EGZERSİZ

Mevsimsel değişiklikler, egzersiz rutininizi yeniden değerlendirmek için doğanın sunduğu bir fırsattır ve bu fırsatla mevcut egzersiz rutinlerinizi yeniden gözden geçirmenin (ve yenilemenin) eğlenceli bir yolu olarak değişen hava koşullarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sonbaharda, değişen ruh haliyle beraber depresif düşüncelere kapılma, tembellik ve egzersiz rutininden kopma gibi durumlar sıkça yaşanır. Bu değişimi tıpkı kozasından çıkan bir kelebek misali bir dönüşüme çevirmek sizin elinizde. Sonbahar, yazın enerjisini daha odaklanmış bir enerjiye dönüştürmek için muhteşem bir fırsat.

Bu yazımızda sonbahar egzersizlerinden, sağlıklı yemeklere, yeniden forma kavuşmanızı hızlandıracak önerilerimizi sizlerle paylaştık.

EGZERSİZ RUTİNİ OLUŞTURUN

Sonbahar ve kış, genellikle kapalı mekanlarda vakit geçirmek için pek çok cazip neden sunar – günler daha kısa ve daha karanlıktır- ancak tam da bu nedenle bu zaman dilimine giriş yapmadan önce biraz ivme kazanmak çok önemli. Bunu büyük bir tepeden tırmanmak gibi düşünün: Hızınızı tepeye yaklaşmadan önce alırsanız, tepeye çıkmak daha az yorucudur.

Sonbahar, hasat zamanıdır; ekileni biçtiğiniz bir zaman…  Bu mevsimde siz ne biçmek istersiniz? Bir kâğıt, kalem alın ve masanın başına oturun. Kendinize neden spor yapmak istediğinizi sorun. Başka bir deyişle, sağlıklı olmayı istemek için gerçek motivasyonunuz nedir?

Büyük düşünün. Belki kilo vermek istiyorsunuz. Peki bu konuda sizi motive eden ne? En sevdiğiniz kot pantolonunuza sığmak veya çocuklarınızla birbirinden keyifli anılar oluşturmak için daha uzun yaşamak olabilir. Yeni egzersizler denemek için bir hedef belirlemek istediğinizi söylüyorsanız, bunun da nedenlerini düşünün. Belki daha fazla enerjiye sahip olmak ve daha güçlü olmak istiyorsunuz, belki de bağışıklığınızı güçlendirmek ve hastalıklara karşı kendinizi korumak istiyorsunuzdur.

Şimdi her neye ulaşmak ve nasıl hissetmek istiyorsanız bunlarla ilgili olarak iç dünyanızı derinlemesine araştırmaya başlayın.

KİLOMETRE TAŞLARI BELİRLEYİN

Sonbahar egzersiz yolculuğunuz boyunca takip edebileceğinizi somut kilometre taşlarını bulmak için hedeflerinizin ayrıntılarına inin. Amacınız yeni antrenmanlarla kendinize meydan okumaksa, daha enerjik ve güçlü hissetmekse buna uygun bir program oluşturun.

Tüm vücudunuzu dans ederek yüksek tempoda çalıştıracağınız Sweating dersi veya yeni bir şeyler denemek istiyorsanız eğlenceli Antigravity Fitness dersleri size göre olabilir.

Belki de her hafta yeni bir antrenman denemek istersiniz. Ya da belki üç hafta içinde şu anda gerçekleştiremeyeceğiniz bir egzersizde kuvvetlenmek için kendinize meydan okursunuz. Hangisine karar verirseniz verin, Mamacademy’nin uzman eğitmenleri bu kilometre taşlarını oluşturmada size destek olacaklar.

DOĞRU KIYAFET, DOĞRU EKİPMAN

Nerede spor yaptığınıza ve hangi sporu yaptığınıza bağlı olarak, giydiğiniz kıyafetler değişiklik göstermelidir. Örneğin Antigravity derslerine katılmayı düşünüyorsanız koltukaltı kapalı ve bedeni saran kıyafetler giymeniz önerilir. Pamuk veya pamuk karışımı kumaşlar iyi kaymadıkları için, Harrison AGF Hamak ile yapılacak hareketlerde konforsuzluk yaratır pek tercih edilmezler. Ya da yoga yapacaksanız rahat etmenizi sağlayacak ve hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayacak özelliklere sahip kıyafetler tercih etmeniz gerekir.

Kısacası doğru ekipman ve kıyafet kullanımı, spor rutininizi oluşturmanızda önemli bir adımdır. Unutmadan söyleyelim: Tüm hijyenik önlemlerin alındığı Mamacademy Studio’da üyeliklere özel ekipman kiralama olanağına sahipsiniz.

BESLENME DÜZENİNİ ATLAMAYIN

İstediğiniz kadar egzersiz yapabilirsiniz, ancak kötü bir diyet programına sahip olmanız veya hiçbir beslenme planına sahip olmamanız yapacağınız tüm egzersizleri riske atacaktır. Sonbaharda yeni sağlıklı bir program belirlemenin en iyi yanlarından biri, sonbahar mevsimine özel çok fazla sağlıklı meyve ve sebzenin olmasıdır.

Yılın bu zamanının sunduğu tüm harika meyve ve sebzeleri stoklayın. Elma, tatlı patates / kabak, pancar, armut, kızılcık, nar ve brüksel lahanası bu zenginliklerden sadece birkaçı…

Bariatrik Mutfak rehberliğinde yaptığımız paylaşımlarla bu yolculukta beslenme konusunda da Mamacademy olarak yanınızdayız.

Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Gelin bu sonbahar sizin ilkbaharınız olsun!