May 27, 2020

KARIN BÖLGESİNDEKİ FAZLALIKLARDAN KURTULMANIN ZAMANI GELDİ!

kategori Genel

Hızlı ve sağlıklı şekilde karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmanıza yarayacak tavsiyelerimiz var!

Öncelikle yalnız olmadığınızı bilin! Gerçek şu ki, karın bölgesindeki inatçı yağlar birçok insan için güvensizlik kaynağı olabilir. Yapılan araştırmalara göre kadınların % 77’si zayıflamak istediğini ve %43’ü karnındaki yağlanmanın en büyük güvensizliği olduğunu söylüyor.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak hiçbir zaman kolay olmadı, biliyoruz. Her bahar, erimiş ve şekillenmiş bir karnın hayalini kuruyor fakat sonra pes edip çalışmayı bırakıyoruz. Unutmayın, fit bir görünüm sabır ve adanmışlık gerektirir. Ancak bu süreci optimize etmek için deneyebileceğiniz şeyler var.

Bugünlerde, pandemi dolayısıyla günlük aktivitelerimiz büyük ölçüde azaldı. Daha az hareket ediyor daha az egzersiz yapıyoruz. Sağlıklı bir kiloda olmak ve o kiloyu koruyabilmek, korona virüsle mücadele ettiğimiz bu zamanlar için faydalı olabilir.

Neyse ki, sosyal mesafenizi korurken bile daha fazla hareket etmeye yardımcı olmak için atmanız gereken kolay adımlar var. Aynı zamanda yağ kaybınızı artırmak için Aykut EVYAPAN tarafından verilmiş ipuçlarını da bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLAR NEDİR, SAĞLIKLI ORAN NASIL OLMALIDIR? 

Karın bölgesindeki yağlarımızı yakmaya başlamadan önce neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmek önemli!

Uzman eğitmenlerimizden Aykut EVYAPAN karın yağı veya abdominal yağların, bel çevresinde bulunan bir enerji deposu ve ayrıca organlar için koruma ve ısı sağlayan bir deri altı tabakası olduğunu söylüyor.

Cildin altında bulunan az miktardaki yağ normal ve sağlıklıdır. En tehlikeli yağ türü olabilen, organları çevreleyen ve kalp krizi ve diyabete yol açan viseral yağlardır.

Kadınlar hayatlarını sürdürmek için biraz karın yağına ihtiyaç duyarlar çünkü yağ hücreleri östrojen depolar, bu nedenle yağın aşırı derecede az olması hormon bozukluklarına ve infertilite gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yağ oranınızı her zaman %21-30 vücut yağı kategorisine oturmayı hedefleyin. Bu, kadınlar için sağlıklı bir vücut yağ aralığı olarak kabul edilir.

 

KALİTELİ UYKU

İyi bir gece uykusunun gücünü asla hafife almayın. Evet, yeterli uyku göz torbalarıyla savaşmanıza yardımcı olabilir, ancak Leeds Üniversitesi’ne göre, gece altı saatten fazla uyuyan yetişkinlerin bel bölgelerinde 3 cm daha az yağlanma olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden yatağa daha erken gidin ve yanınızda telefon gibi bir uyaran olmamasına özen gösterin.

 

HER GÜN ÖLÇÜM YAPMAYIN!

Karın bölgesindeki yağlar onları sık sık ölçtüğünüzde bir anda kaybolmuyorlar. Kendinize haftada 1 ölçüm günü seçin ve o gün dışında sürekli belinizin etrafını veya kilonuzu ölçmeyin.

 

YAĞ KAYBETMEK İSTİYORSANIZ UZAK DURUN!

İşlenmiş gıdalardan, alkolden, ödem yapan yiyeceklerden ve soslardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür yiyecek ve içeceklerin hepsi kalori, karbonhidrat, yağ ve şeker açısından yoğundur ve tamamen karın bölgesindeki yağlanmayı destekleyici kombinasyonlardır.

 

HER GÜN 100 MEKİK Mİ?

EVYAPAN, mekik çekmenin karnınızı ve core kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olduğunu fakat kalori yakmak için tek başına yeterli olmadığını vurguluyor.

Bunun yerine, vücut ağırlığı ile yapılan bir egzersizler rutini veya serbest ağırlık kullanmayı ve yüksek yoğunlukta egzersizler yapmayı öneriyor. Çünkü bu tür egzersizler hem kalori yakmaya hem de kas kütlesini artırmaya yardımcı oluyor.

Dilerseniz Core Crunch ya da Fit Summer Body programlarımıza buradan kaydolarak siz de uzman antrenörlerimizle karın kaslarınızdan kolay ve sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 

HAYAT TARZINIZI ŞEKİLLENDİRMENİN TAM ZAMANI

Diyet ve egzersizin ötesinde, karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı hayat tarzı değişiklikleri de var.

Sağlıklı alışkanlıkların domino etkisi vardır. Günlük rutininize bir veya iki sağlıklı değişiklik ekleyebiliyorsanız, zaman geçtikçe bunları artırmanız ve bağışıklığınızı güçlendirmeniz daha kolay olacaktır. Bolca su için, yapabildiğiniz zamanlarda yürüyüş yapın, yemeğinizi yavaş yemeye özen gösterin. Sigara kullanıyorsanız bırakmak için motive olun ve stresten uzak durmaya çalışın.

 

AYKUT EVYAPAN’DAN SAĞLIKLI İPUÇLARI

  • Haftada en az 3 gün düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın.
  • Hem kendinizi iyi hissetmek hem de bağışıklığınızı güçlendirmek için en az 30 dakika egzersiz yapın.
  • Yağ kaybetmeye başladığınız an asla çalışmayı bırakmayın, unutmayın ki fit bir görünüme ancak sabır ve emekle ulaşabilirsiniz.
  • Sağlıklı bir diyeti hayatınıza entegre ederek mutlaka egzersizle devam ettirin.
  • Her bir bölgeyi farklı günlerde de çalıştırabilirsiniz. Her bir egzersiz programı farklı bölgeleri hedef alsa da yine de tüm karın bölgesini etkiler.