Nis 6, 2020

KAYGIYLA BAŞ ETMEK VE KORONAVİRÜS’LE YAŞAM

kategori Genel

MAMACADEMY, toplumumuzdaki birçok kişi- özellikle sağlık kaygısı ile mücadele edenler- için mevcut Koronavirüs salgınının, medyanın da yüksek ilgisi ile artan kaygıyı nasıl tetiklediğini yürekten anlamaktadır.

Bu yazı, Koronavirüsten ötürü sizin veya sevdiklerinizin kaygı veya genel sağlık kaygısı endişeleri ile mücadele etmesine bir nebze olsun yardımcı olabilmek adına neler yapılabileceği ile ilgili ipuçları içeriyor.

Artan vaka sayıları, işten çıkarmalar, “evinizde kalın” çağrıları ve tedariklerin yetersiz kaldığı hastanelerden gelen raporlarla, herkes yeni koronavirüsten ötürü kısmen de olsa sarsıldı. Psikologlara göre, anksiyete bilinmeyene karşı geliştirilen doğal bir cevaptır. Bu nedenle virüs hakkında çok şey bilinmediğinden, uzmanlara göre huzursuz hissetmek gayet normal. Koronavirüs ile ilgili stresi ortadan kaldırmaya çalışmak uzun bir yol olsa da zihinsel sağlığınızı ve bağışıklığınızı koruyabilmeniz için yönetilebilir bir süreç haline getirilmelidir. Gelin, Koronavirüs sonrası oluşan ve artan kaygıya karşı nasıl hafifleyeceğiniz hakkında yararlı bu ipuçlarına birlikte göz atalım.

 

MEDYAYA MARUZ KALDIĞINIZ VAKİTLERİ SINIRLAYIN, ÖZELLİKLE DE SALGINDAN ÖNCE KAYGI İLE MÜCADELE ETMİŞSENİZ 

Panik, insanlar bir tehdidi abarttıklarında ve ardından o tehdit ile baş etme yeteneklerini hafife aldıklarında ortaya çıktığından ötürü hem koronavirüsün hızla yayıldığının aktarıldığı hem de etkili bir tedavinin eksikliğinin tekrar tekrar vurgulandığı bir gündemi sürekli olarak izlemek endişeniz için adeta bir ateşleyici. Ne olup bittiği hakkında genel bir fikre sahip olmak iyi olsa da özellikle vakaların çok olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, güvenilir olmayan kaynaklardan yapılan yayınlara maruz kalmamalısınız. Kendi gündeminizi kendiniz oluşturun. Her yeni güne meditasyonla başlayın ve mutlaka hareket edin. Unutmayın, sağlıklı bir zihin ancak sağlıklı bir bedenle mümkün.

 

HİJYEN VE SOSYAL MESAFE UYGULAMALARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE KENDİNİZİ VE AİLENİZİ KORUMAK İÇİN ELİNİZDEN GELENİ YAPIN

Harekete geçmek, kaygının panzehiridir. Aslında bireylerin kendilerini ve ailelerini korumak için yapabileceği çok şey vardır. Bu şekilde aksiyonlar aldığınızda hem sevdiklerinizi kollayarak endişenizi azaltmış olacaksınız hem de harekete geçmenizle beraber kaygı seviyelerinizdeki düşüşü hemen hissetmeye başlayacaksınız. Ellerinizi sık sık ve iyice yıkayın. Sık dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin. Hasta insanlardan kaçının, gerekli gıda ve malzemeleri tedarik ettiğinizden emin olun ve mümkün olduğunca evde kalın. Bu size kendinizi iyi hissettirecek.

 

DEĞİŞTİRMEYE YA DA UZAKLAŞMAYA DEĞİL MİNNETTAR OLDUĞUNUZ ŞEYLERE ODAKLANMAYA ÇALIŞIN

Koronavirüse yakalanmak, düğününüz iptal edilecek veya çocuklarınız okuldan geri kalacaklar gibi korkulardan endişe duymaktansa değer verdiğiniz ve minnettar olduğunuz şeylere odaklanın. Mesela bu süreç, çocuklarınız ile daha uzun ve keyifli günler paylaşabileceğiniz, beraber birçok farklı hobi edinebileceğiniz bir süreç olarak anlamlandırılabilir. Uzmanlar, psikolojik dayanıklılık oluşturabilmeleri için insanlara günlük bir “şükran listesi” yapmalarını öneriyor.

Bunu yapmak, potansiyel tehditlere veya olumsuz unsurlara kitlenmemize de böylece engel olacak. Bakış açımızı genişletmek, durumlar zor ve belirsiz olsa da günlük yaşamımızda iyi şeylerin de olduğunu kabul etmek büyük bir fark yaratabilir.

 

SADECE NEFES ALIN!

Sıkça vurguladığımız üzere, derin nefesler almak ve bir süre meditasyon yapmak bilinmezliğin ve belirsizliğin yarattığı kaygı ile baş etmede çok klasik ama bir o kadar da başarılı bir yöntem olabilir. Bunun için herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Dingin ve sakin bir atmosfer yakalamak için kendinize uygun bir alan bulun ve en kolay yöntemlerden biri olan 4-7-8 yöntemini uygulayın. Bu 4 saniye nefes almak, 7 saniye tutmak ve aldığınız nefesi 8 saniyede bırakmak demektir. Böylece nefesiniz düzene girecek, dış dünyada gerçekleşen ve sizde endişe yaratan şeylerden bir süreliğine uzaklaşmış olacaksınız. Üstelik nefes alma egzersizlerini düzenli bir alışkanlık hale getirirseniz, kaygılandığınız anların aralıkları giderek açılacaktır.

 

BİR RUTİNE BAĞLI KALMAYA ÇALIŞIN

Bir egzersiz programı uygulamak, sabahları aynı saatte uyanmaya özen göstermek, öğünlerinizi ve beslenmenizi sağlıklı tutmak gibi rutinlerden vazgeçmeyin. Bu belirsiz zamanlarda bizi şifalandıracak en önemli şeylerden biri rutinlere sadık kalmaktır. Dolayısıyla bu rutinin yarattığı olumlu enerjiyle hem aktif hem de zinde olmaktır. Dilerseniz MAMACADEMY Youtube kanalındaki videolarımızı inceleyebilir ve günlük egzersiz rutininizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Instagram’daki online yayınlarımıza katılabilir veya Zoom uygulamasında gerçekleştirdiğimiz egzersizlerimizde bize eşlik edebilirsiniz. Ders programı ve canlı yayınlar için Instagram profilimizi kontrol edebilirsiniz.

Hepimizin farklı zorluklarla karşılaştığı bugünleri en kolay şekilde atlatmak için, kendimize yatırım yapmanın en güzel zamanı. Arada mesafeler olsa da enerjilerimizin bir araya gelerek yaratacağı bu güç ruhlarımızı şifalandıracak. Zihnimizi değişen hayata ve sürece uydurmak ve oluşan ahenkle dans etmek için aktif ve sağlıklı kalın.

Sevgiyle!