Mar 14, 2020

MAMACADEMY KORONAVİRÜS’E KARŞI ÖNLEMLERİNİ ALDI!

kategori Duyurular

MAMACADEMY olarak açıldığımız günden bu yana, hijyen en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Türkiye ve dünya genelinde son birkaç haftada yaşanan gelişmelerin hızı, başından beri göstermekte olduğumuz titizliği daha da ileri taşıyarak, hijyen önlemlerini bir üst seviyeye çıkarmamızı zorunlu hale getirdi. Yeni tip COVID19 virüsünün ülkemizde görülmesinden bu yana stüdyolarımızdaki dezenfeksiyon ve hijyen önlemlerini hepimizin sağlığı açısından en üst seviyeye çıkardık.

Sizler de bu süreçte resmi merciler tarafından yapılan bilgilendirmelere dikkat ederek ve gerekli önleyici tedbirleri alarak bu panik ortamında hayatınızın rutinini bozmadan sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

 

COVID19 Virüs’ün belirtileri nelerdir?

 

COVID19 virüsünde semptomlar soğuk algınlığına benzerdir. Genel olarak boğazda yanma, öksürük ve vücut sıcaklığında artış gözlemlenir. Bu belirtilere bazen burun akıntısı ve ishal de eşlik eder. Hastalığın çok şiddetli seyrettiği vakalarda ise nefes darlığı oluşur. Düşmeyen ateş, sürekli öksürük ve nefes darlığınız varsa en kısa sürede maske takıp bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

 

COVID19’a karşı almanız gereken tedbirler

 

Her şeyden önce, herkesin kendini etkili bir şekilde nasıl koruyabileceğine dair yönlendirmelere dikkat etmek çok önemlidir:

-Mümkünse, enfekte olmuş veya olabileceğini düşündüğünüz kişilere mesafenizi 1,50 metreden fazla yaklaşmamak suretiyle koruyun.

 

-Ellerinizi sabunla, düzenli ve kapsamlı bir şekilde yıkayın. Ağız, burun ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. El dezenfektanları ellerinizi sabunla yıkamaktan daha az etkili olabilir. Ellerinizi hijyenik bir şekilde yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda kullanılmalıdırlar. Ayrıca kullanacağınız dezenfektan en az yüzde 60 alkol içermelidir. Sabun içindeki deterjan maddeleri gibi, bu da virüsün yapısına zarar verir ve böylece bulaşıcılığını da kaybettirir.

 

-Evde havlular aile üyeleriyle birlikte kullanılmamalıdır. Mümkünse bu süreçte herkesin ayrı bir havlusu olabilir. Yemek yerken, çatal bıçak takımlarınızı da birlikte kullanmamaya özen gösterin.

 

-Toplu taşımada ve kapalı ortamlarda, her gün yıkayabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz eldivenler takmak virüsün bulaşma riskini azaltır.

 

-Spor salonlarındaki risk, insanların diğer kapalı alanlarda temas halinde oldukları nesnelerde bulunan virüsün bulaşması riskinden daha fazla değildir. Dolayısıyla spor rutininizi hijyenik şartları sağladığına güvendiğiniz bir salonda devam ettirebilirsiniz. Sadece kendinizi hasta hissetmeye başlarsanız, kendi sağlığınız ve diğer insanların sağlığı açısından spor salonuna gitmemelisiniz.

 

-Cerrahi maskeler, enfekte olmuş kişiler doğru kullandıkları takdirde, virüsün sağlıklı kişilere bulaşması riskini azaltır. Filtreleme özelliklerinin ötesinde, maskelerin son derece etkili bir koruma olduğu düşünülmekte, çünkü kullanıcının muhtemelen kirli ellerinin burun ve ağızlarına dokunmasına engel oluyorlar. Fakat şunu da göz önünde bulundurmak gereklidir. Maskeler tarafından sağlanan koruma, çok uzun süre takıldıklarında azalır. Enfeksiyon riskini tersine bile çevirebilir. Bu, güvenli bir şekilde çöpe atılmadıkları takdirde de geçerlidir, çünkü insanlar kirli maskelerle temas edebilir.

 

-Ayrıca bulunduğunuz kapalı ortamları sık sık havalandırmaya özen gösterin. Kapı kolları, armatürler ve lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

 

-Bu süreçte bol sıvı tüketmek, her zaman olduğu gibi dengeli beslenmek ve spor yaparak bağışıklığınızı yüksek tutmanız sağlığınız açısından önemlidir.

 

Mamacademy tüm üyeliklerde 15 gün uzatma kararı aldı!

 

Gelinen noktada görüyoruz ki, tüm bu önlemlere rağmen, derslere katılmaktan kaygı duyan üyelerimiz olabilir, içinden geçtiğimiz koşullar göz önüne alındığında bu endişe ve kaygı süreçleri çok normal süreçlerdir. MAMACADEMY Ailesi olarak bu zor süreçleri ancak birbirimize destek olarak atlatabileceğimiz gerçeğinden hareketle ve önümüzü daha net görebilmemiz adına, tüm üyelerimizin üyelik sürelerini 15 gün süreyle uzatma kararı aldık.

 

Tüm bu süreci sizler gibi yakından takip ediyor ve sürdürülebilir sağlıklı yaşam için ilk günden bu yana inandığımız enerji ve şifa ile yolumuza devam ediyoruz. Gösterdiğiniz özen ve yol arkadaşlığı için teşekkür ederiz.