Haz 23, 2020

NEDEN EGZERSİZ YAPMALIYIZ?

kategori Genel

Son 3 aydır, iç mekanlarda oldukça uzun bir zaman geçirdik. Normallik anlayışımız tamamen değişti. Hayatlarımızda çok fazla korku, endişe ve belirsizlik var. Bu süreçte de hepimiz kendimize bir takım başa çıkma mekanizmaları geliştirdik.

Pandemi süresince başa çıkma mekanizmalarından biri de “egzersiz yapmak” oldu. Kendi evinizde yapabileceğiniz online egzersizlerle beraber yaşam alanlarımız geçici spor salonlarına dönüştü bile. 15 Haziran’da ise yeniden normalleşme süreciyle beraber Mamacademy Stüdyo sizler için yeniden açıldı.

Peki neden daha fazla egzersiz yapmalıyız?

HERKES ÇOK ENDİŞELİ

Hepimiz gerçekten endişeliyiz. Koronavirüs pandemisinin birçok insan için sıkıntı, korku ve belirsizlik duyguları yarattığı bir sır değil. Araştırmalara göre endişe herkeste farklı şekillerde görünebilir. Sık sık endişeyi huzursuzluk, kas gerginliği ve sinirlilik gibi zararlı belirtilerle ilişkilendiriyoruz ama aynı zamanda endişe, yüksek enerji ve motivasyon gibi birçok olumlu özellik ile de bağlantılı.

Salgının başlangıcından bu yana, korona virüsün yarattığı kaygılarla başa çıkmak ve onları yönetmek için egzersizi bir araç olarak kullanan ve fitness dahil farklı egzersizlerle bu enerjiyi artıran insanlar bu dönemi çok daha huzurlu ve sağlıklı geçiriyorlar.

EGZERSİZ YAPMAK DOĞAL BİR RUH HALİ GÜÇLENDİRİCİDİR

Stresli olduğumuzda, bedenimiz ve zihnimiz herhangi bir hareketin, aktivitenin sağlanabildiği bir ortam ister. Titizlikle oluşturulmuş bir egzersiz rutini, hem antrenmandan hemen sonra hem de zaman içinde ruh halimizi artıran endorfinler, serotonin, dopamin ve diğer önemli nörotransmitterleri üretir.

Hareket etme arzusu terapatik bir başa çıkma mekanizması olarak kabul edilebilir çünkü egzersiz yapmak, kaygıdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için kullanılabilir. Düzenli olarak yaptığınız egzersizin beyin kimyasında antidepresanların etkilerini taklit eden kalıcı değişikliklere yol açabileceği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Antrenman yaparken kendinizi iyi hissetmiyorsunuz, kelimenin tam anlamıyla ve fizyolojik olarak iyileşiyorsunuz. 

ENFEKSİYONLA MÜCADELEYE YARDIMCI OLUR

Güvenli bir ortamda egzersiz yapmak, yağ ve karbonhidratları metabolize eden, kaslarınızı besleyen ve kardiyovasküler sisteminizi sağlıklı tutan oksijen alımımızı arttırır. Hepsinden önemlisi, artan oksijen sizi daha uyanık ve daha üretken yapar, çünkü vücuttaki toksinleri ve kötü bakterileri yok etmeye yardımcı olur.

EGZERSİZ YAPMAK ÖZGÜRLÜK HİSSİ SAĞLAYABİLİR

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararlar sonucunda yeniden düzenlenmiş hijyenik stüdyolarda egzersiz yapmak, birçoğumuz için bu duyguyu azaltan ve kendinizi özgür hissettirecek bir seçenek. Böylelikle kendinizi yenilenmiş ve daha özgür hissedebilirsiniz.

BİR ŞEYLERİ KONTROL ALTINA ALDIĞIMIZI HİSSETMEK İSTİYORUZ

Özellikle şu anda çok az şeyin kontrolümüz altında olduğunu hissediyoruz. Her şey bizden alınıyor gibi… Bizlerin pandemiye karşı sabrı azaldıkça egzersiz yapması, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için bir adım atması ve bunun üzerinde çalışması hem ruhsal hem de fiziksel iyileşme sağlıyor. Başarma duygusunu hissetmenin zor olduğu bu belirsiz zamanlarda, kısa vadeli hedeflere ulaşabilmek size kendinizi iyi hissettirecek.

İNTERNET ERİŞİMİNİZ VARSA, FITNESS DERSLERİNE ŞU ANDA DAHA DA KOLAY ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

Eğer egzersizlerinize hala online olarak devam etmek istiyorsanız unutmayın ki online egzersizlere erişebilme olanağı bu süreçte çok daha fazla. İster acemi ister deneyimli bir sporcu olun, evde egzersiz yapmanız için bir sürü programımız ve dersimiz var. Şu anda hareket etmeniz bağışıklığınız ve zihniniz için oldukça önemli! Bu yüzden ders programımıza göz atabilir ve kendinize uygun bir programı seçip hemen spor yapmaya başlayabilirsiniz.