Kas 28, 2020

YOGA SIK SORULAN SORULAR

kategori Genel

1.Yoga nedir?

Sanskritçe ‘’yuj’’ kökünden türemiştir. Aklın hem konsantrasyon, hem de bırakma çalışmalarıyla dizginlenmesi için önerilen tekniklerin bütününe yoga denir. Geleneksel anlamıyla yoga, bireysel ruh(Jivatma) ve evrensel ruhun (paramatma) bir araya gelmesidir, ya da bireyin kendi sınırlı, küçük benliğinden sıyrılarak,her yerde olan, edebi, mutlu Özben olduğunu fark etmesidir.

2. Yoga bir din midir?

Hayır. Tarihine baktığımızda, Hinduizm ile aynı kökten, antik Hindistan’dan geliyor olsalar da, ikisinin gelişimi farklı olmuştur. Yoga, hatha yogaya evirilmiş, yani yoga disiplinine dönüşmüştür. Yoga yapmak için belli bir şeye inanmaya gerek yok. Yoga hiçbir din ile de çakışmaz, ona karşı bir şey söylemez. Hatta, Yoga felsefesine derinden bakıldığında tasavvuf ile ortaklıkları görülebilir yani Yoga yapmak için kendi dini inançlarınızı terk etmeniz de gerekli değildir.


3. Yoga zayıflatır mı?

Yapılan türe göre yoga oldukça zorlayıcı, terletici ve efor sarf edici olabilir. Bu yoga türleri ile her kas grubu çalışır ve kalori yakılır. Fakat yoga, insanın kendisiyle barışmasını ve bedeni sevmeye yol açtığı için aslen zihinde olan kilo derdinin dinmesine yardımcı olur. Bedenimizle temas etmediğimiz için onun ihtiyaçlarından öte nasıl göründüğüyle ilgileniriz. İşte yoga bu anlayışı tersine çevirir. Böylece gerçekten ihtiyacımız olan şeye yönelip, bu yönelimin meyvelerini almamızı sağlar.


4. Esnek değilim, yoga yapabilir miyim?

Evet. Yoga esneklik gerektirmez. Olduğunuz gibi gelin ve yoga yaparak esneklik kazanacağınızı deneyimleyin bu esneklik, çoğunlukla, zamanla kazanılır.


5. Yoga yapmak için vejetaryen olmalı mıyım?

Hayır. Yoga felsefesinin ilk prensibi, kendine ve başkalarına zarar vermemektir bu anlayış derinleştikçe et yemenin insan bedenine verdiği ağırlık keşfedilip ahimsa (diğer canlılara zarar verme) kavramı anlaşıldıkça et yemek gerçekleştirilebilir ama zorunlu değildir.


6. Yoganın bedensel etkilerini ne zaman görebilirim?

Her etkinin görülme zamanı da bedenden bedene değişir. Kimisinin bedeni sürekli bir pratikle bir ayda güçlenip üç ayda esnerken, kimisi bir ayda güçlenir ama aylarca esneyemez. Bedenin kendi gelişimine saygı duyup onun ritmini izleyerek çalışmak en önmlisidir.

7. Yoga yaparken ne giymeliyim?

Rahat hareket edebileceğiniz bir eşofman veya tayt ve t-shirt yeterli. Ancak, yogaya yeni başladıysanız hareketin doğru yapıldığı net görünmesi için, vücudu sıkmayacak şekilde vücuda oturan spor kıyafetleri giymekte fayda vardır.

8. Hamile iken yoga yapabilir miyim?

Evet. Hamileler için özel düzenlenmiş hamile yogası derslerine katılabilirsiniz ancak doktorunuzu bu konuda bilgilendirip doktorunuzun önerisi üzerine başlamalısınız.


9. Her pozu yapamıyorum. Bu sorun olur mu?

Yoga sadece pozlardan oluşan bir egzersiz değil. Ruhunuzu arındıran kendinizi dinlemeye ve bulmaya yarayan bir yol gibi görmeliyiz. Bedeniniz neye müsait ediyorsa o kadarı pratiğiniz için yeterli.

10. Yoganın bize kazandırdıkları nedir?

Kişinin farkındalığının artmasına ,evrenle bir olma, bireysellikten uzaklaşarak bütünün bir parçası olduğu bilincine varmasına sebep olur. Böylelikle çevresiyle uyumlu farkındalığı yüksek bireyler haline gelebiliriz. Zihni gündelik şehir hayatının içindeki karmaşadan sıyrılmasını sağlayarak zihnimizi yeniler, bedenimizi rahatlatır ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmamızı sağlar. Odaklanma hissini canlandırarak konsantrasyon ve hafızayı güçlendirir.
Yoga, Özellikle omurga etrafındaki kaslar üzerinde çalışarak omurga esnekliğinin artmasını ve güçlenmesini sağlar. Düzenli yoga uygulaması gündelik hayatta zayıflamış ve çalışmayan kasların güçlenmesini sağlayarak duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Pozlar içinde kasların çalıştırılması, iç organların uyarılması ile duruş bozukluğuna veya hastalıklara bağlı olarak yaşanan kronik ağrılarının azalmasını sağlar.
Yoga’daki nefes çalışmaları, kaliteli nefes almamızı sağlarken, solunum sisteminin gelişmesine yardımcı olur.